Ви зараз переглядаєте ПРЕЗЕНТАЦІЯ МОНОГРАФІЇ ЛІЛІЇ ІВАНЕВИЧ «ТРАДИЦІЙНИЙ ОДЯГ УКРАЇНЦІВ ПОДІЛЛЯ»

ПРЕЗЕНТАЦІЯ МОНОГРАФІЇ ЛІЛІЇ ІВАНЕВИЧ «ТРАДИЦІЙНИЙ ОДЯГ УКРАЇНЦІВ ПОДІЛЛЯ»

  • Категорія запису:Новини

9 листопада 2023 року в науковій бібліотеці Хмельницького національного університету відбулася презентація монографії Лілії Іваневич «Традиційний одяг українців Поділля» за участю автора, науково-педагогічних працівників кафедр технології і конструювання швейних виробів; дизайну; індустрії моди в легкій промисловості; технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва та здобувачів освіти різних курсів.

Лілія Іваневич доктор історичних наук, автор понад 200 наукових праць з історії України, бібліографії й історичної біографістики, історії костюма, етнографії, краєзнавства та народознавства. Перший лауреат обласної премії імені Володимира Гериновича в галузі історико-культурних і краєзнавчих досліджень. Особливо приємним моментом є те, що Лілія Іваневич в 2000 році закінчила Технологічний факультет Хмельницького національного університету.

У книзі представлені результати комплексного дослідження традиційного одягу українських подолян, зокрема досліджено особливості процесу формування території історико-етнографічного регіону Поділля, опрацьовано відомості та етнографічні реалії з 64 адміністративних районів 9 областей, а у Вінницькій області – усі 26 районів. Також встановлено давньослов’янську основу подільського комплексу вбрання, виявлено трипільські архаїчні орнаментально-знакові мотиви в декоруванні та впливи культури грецьких колоністів і візантійців, кримчаків і турків, литовців і поляків, молдован і румунів, росіян і євреїв, а також східних словаків. Розроблено й вперше запроваджено у науковий обіг розширену класифікацію складових компонентів подільського жіночого та чоловічого основного й допоміжного комплексів, верхнього одягу, головних уборів, взуття, поясів, прикрас і доповнень до одягу другої половини XIX – початку XX ст. Складено термінологічний словник народних назв елементів подільського строю (всього 555 іменувань). Розроблено графічні карти-схеми побутування характерних компонентів традиційного комплексу вбрання подолян (всього 11 карт). Відображено 89 малюнків типів крою та декорування одягу, а також 31 таблицю оздоблювальних орнаментальних мотивів убрання українців Поділля. Представлено художні реконструкції народної ноші, проекти сучасних моделей одягу з використанням подільських традицій, давні й сучасні світлини компонентів костюма українців Поділля та їх цілісних комплексів.

Під час презентації монографії Лілія Анатоліївна не раз підкреслила, як в українському народному одязі втілилася історична доля народу, його культура і традиції. Національний одяг зберігає в собі особливості різних культурних епох, тому він є одним з найважливіших історичних джерел вивчення культурних особливостей українського народу.

Усі присутні були надзвичайно вражені масштабами роботи над книгою, яка без сумніву стане знахідкою для усіх зацікавлених даною тематикою осіб.

Колектив Наукової бібліотеки, науково-педагогічні працівники та студенти Хмельницького національного університету висловлюють щиру подяку Лілії Анатоліїній Іваневич за подаровану бібліотеці книгу.

Крім науково-дослідної роботи, якою займається Лілія Іваневич, вона є активним волонтером. У своїй поїздці на передову брала інтерв’ю у хлопців для історії, які ввійдуть у наукові дослідження ІМФЕ (https://www.facebook.com/profile.php?id=100012012223495).

Невичерпна енергія та фінансова грамотність Лілії Іваневич дозволили з однодумцями розробити та впровадити в дію український дизайн-проєкт етно вишивки LADOM® (https://www.instagram.com/ladom.ua/):

«L» – «Lоgos», що з давньогрецької означає «слово» або «наука»; «А» – «Аnima», що з латинської означає «душа» (звідси «LA» – наука про душу; «D» –архаїчний дохристиянський орнаментальний символ під назвою «дерево життя», який є основою української народної орнаментики та даного логотипа; «ОM» – «звуки, мантра, священне слово», в розумінні авторів звуки українських народних орнаментів, їх глибокий символізм.

Головна мета Ladom.ua – транслювати українську народну орнаментику та створювати співтворчість з відомими українськими та міжнародними брендами.

Висловлюємо вам щиру подяку, п.Ліліє за захоплюючу та дуже пізнавальну лекцію про історію українського народного одягу. Ваша лекція на ентузіазмі та глибокі знання створили надзвичайно цікавий інсайт у світ українських традицій і культури. Вміння вдало поєднувати історичні факти з аспектами сучасності залишило невимовний вплив на нас.

Ми вдячні за те, що ви поділилися своїми глибокими знаннями та заохотили нас до дослідження та розуміння багатства української культури.

Бажаємо вам невичерпної енергії та подальших успіхів у всіх починаннях!

Вікторія Мица, канд. техн. наук, доц. кафедри
технології і конструювання швейних виробів