Виїзні заняття на підприємствах є надзвичайно важливою складовою підготовки майбутніх фахівців за ОПП «Конструювання та технології швейних виробів», адже вони дозволяють студентам не лише побачити, як функціонує виробництво в реальних умовах, а й безпосередньо долучитися до технологічних процесів. Такі виїзні заняття сприяють формуванню професійних компетентностей, розвитку критичного мислення, навичок аналізу та прийняття рішень у виробничих ситуаціях. Знайомство з сучасним обладнанням, новітніми технологіями та організацією праці на підприємствах допомагає здобувачам освіти краще зрозуміти вимоги сучасного ринку праці та підготуватися до успішної професійної діяльності після завершення навчання.
ТОВ «Швейна фабрика AR JEN» вже вкотре радо приймає в своїх стінах студентів нашої кафедри. Так, 14 квітня 2025 року в умовах підприємства проведені заняття з обов’язкової ОК «Конструкторсько-технологічна підготовка виробництва» та вибіркової ОК «Колір в моді» для студентів 3 і 4 курсів груп ШВ-22-1, ШВ-21-1, ШВс-23-1 під керівництвом професора кафедри Світлани КУЛЕШОВОЇ та доцента Олесі ДІТКОВСЬКОЇ.
HR-менеджер Вікторія Бірюкова детально розповіла про організацію та специфіку роботи на швейній фабриці. Майже три роки тому підприємство почало впроваджувати Lean – концепцію ощадливого виробництва – це метод управління, за допомогою якого можна покращити роботу компанії, збільшити прибуток та скоротити витрати. Велика увага приділяється організації часу на роботу і відпочинок колективу; широкому впровадженні комп’ютерних програм та модернізації сучасного швейного обладнання; усуненню втрат часу на логістику; оптимізацію використання площ розкрійного та швейних цехів; впровадження спеціалізованих чатів для спілкування співробітників між собою та із замовником тощо.


Швейна фабрика спеціалізується на виготовленні різного кроєного та в’язаного жіночого одягу. Дизайнер зазвичай розробляє колекції у вигляді капсул з 12-14 плечових і поясних виробів різної складності та актуальної колірної гами. Щорічна зміна модної колірної палітри, її всебічний аналіз, дозволяють підприємству виявити як певні закономірності чергування модних відтінків, так і особливості їх змістовного наповнення. Дизайнери підприємства продемонстрували актуальні аспекти сучасної колірної стратегії формування бренду AR JEN, як продукту дизайну, виходячи з естетичної та чуттєво-емоційної природи процесу його створення.


На підприємстві широко застосовують сучасні програмні продукти для розробки конструкторсько-технологічної документації, так і для організації роботи цілого підприємства та окремих його відділів. Зокрема, конструкції одягу будують в САПР Julivi та перевіряють їх посадку в CLO 3D. Технологічну послідовність складають в Microsoft Excel. В тому ж САПР Julivi у підпрограмі «Розкладальник» виконують розкладки лекал в натуральну величину, що друкують на клейовому папері і потім використовують для розкрою настилу. Настилання виконується вручну з додатковим оснащенням розкрійного столу різними пристосуваннями. Для розкрою використовують пересувні розкрійні машини з вертикальним ножем. Пачки крою комплектуються та зберігаються на транспортувальних візках у відсіках, що підписуються відповідно. В них крій транспортують у швейних цех.



Цікавою є програма для розробки конструкції в’язаного одягу Design від компанії Shima Seiki. Враховуючи фізичні властивості пряжі та виду в’язки програма дозволяє прорахувати кількість стовбчиків та рядів петель на заданий розмір одягу, задати малюнок, а також візуалізувати цей виріб у 3D форматі.

Надзвичайно цікавим та прогресивним є програмний продукт ASystem, що дозволяє планувати роботу всіх відділів швейної фабрики. На сьогоднішній день ця програма ще знаходиться на стадії адаптації під швейне виробництво, оскільки першочергово розроблялася для діяльності поліграфічних підприємств. Однак її впровадження суттєво покращило організацію та планування роботи, зокрема підготовчо-розкрійного виробництва. В цій програмі, наприклад, виконується автоматизований розрахунок даних на розкрій рулонів на ті чи інші розкладки, формуються карти-завдання на розкрій настилів та графік розкрою по моделям.



Проведені години на «Швейній фабриці AR JEN» були вельми пізнавальними як для здобувачів освіти, так і для їх викладачів, адже це підприємство приємно дивує своїм передовим підходом до оптимізації діяльності та модернізації швейного підприємства. Приємно було зустріти в стінах підприємства наших випускників, які вже багато років успішно працюють на керівних посадах та показали себе професіоналами!
Ми щиро вдячні керівництву ТОВ AR JEN за їх відкритість та бажання ділитися власним досвідом роботи сучасного швейного підприємства із здобувачами освіти.
Доцентка кафедри ТКШВ Олеся ДІТКОВСЬКА